Gimnazjum NR 1   im. Żołnierzy Armii Krajowej w Gryficach
72-300 Gryfice ul. Marszałka J. Piłsudskiego 1   tel. (91) 384-26-62

Warsztaty dziennikarsko-historyczne

STRONA GŁÓWNA    

 

 

 


Śladami przeszłości, czyli uczniowie Gimnazjum nr 1 na warsztatach
dziennikarsko-historycznych.

   W naturze młodych ludzi tkwi beztroska i postrzeganie świata przez pryzmat teraźniejszości. Często zapominamy o tym, co było kiedyś, jak wpłynęły wydarzenia z przeszłości na nasze dzisiejsze życie. Może warto czasem przystanąć na chwilę i pomyśleć o historii miejsca, w którym żyjemy… I właśnie tym zajmowali się uczniowie Gimnazjum nr1 w Gryficach podczas warsztatów prowadzonych przez Panią Dorotę Borodaj z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ,,ę" z Warszawy, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach Projektu Latający Animatorzy i Latający Socjologowie dla bibliotek. Przez 3 dni zajęć, od 10 do 12 kwietnia br., uczniowie z Koła Dziennikarskiego (opiekun-Sylwia Oszczyk) oraz Koła Miłośników Ziemi Gryfickiej (opiekun-Jacek Lew) doszukiwali się prawdy zawartej w najmniejszych szczegółach Gryfic.
   Warsztaty polegały na intensywnej pracy detektywistycznej i wymagającej logicznego myślenia oraz na zabawie. Pierwszego dnia młodzi ludzie, zgromadzeni w przytulnej bibliotece , musieli stworzyć mapę miasta, w którym większość mieszka od dzieciństwa. Zadanie to nie było jednak tak proste, jakby się wydawało na początku. Wybranie najważniejszych elementów nie tylko z obiektywnego punktu widzenia, ale także najważniejszych dla nas samych, okazało się bardzo trudnym zadaniem. Potem odbyła się ciekawa dyskusja na temat pamięci – okazało się, że przedmioty mogą stać się specyficznym „wyzwalaczem” wspomnień. Następnie w małych grupach, spacerując ulicami miasta, uczestnicy zajęć przeprowadzali wywiady dotyczące anegdot związanych z historią Gryfic. Nie każdej z nich udało się zdobyć ciekawostki lub porozmawiać z mieszkańcami, lecz nikt nie wrócił z pustymi rękoma. Przechodnie niechętnie współpracowali z młodzieżą, często odpowiadając, że nic ciekawego nie pamiętają... Uczestnicy już wiedzieli, co było powodem unikania rozmów o przeszłości. Zabrakło właśnie takiego „zapalnika”, który ułatwiłby przypominanie sobie dawnych wydarzeń.
   Podczas dwóch kolejnych dni uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy: dziennikarską i historyczną, co miało ułatwić pracę, bardziej ją ukierunkowując. Zgodnie z ustaleniami czwartek był dniem „dziennikarskim”. Jedna z uczennic w ramach zadania domowego przyniosła pamiątkę rodzinną - talerzyk – z pozoru zwykły, porcelanowy, biały. Jednak przywoływanie historii tego właśnie zwyczajnego przedmiotu zajęło cały dzień. Zadając sobie pytania dotyczące talerzyka , gimnazjaliści próbowali następnie na nie odpowiedzieć. Szukali informacji w różnych źródłach, szperali w Internecie i książkach, a nawet rozmawiali z osobami związanymi z talerzykiem. Kosztowało ich to wiele wysiłku, czasu i logicznego myślenia, ale udało się im odkryć wszystkie tajemnice tego przedmiotu. Celem zadania było uświadomienie młodym ludziom, ile pracy muszą włożyć dziennikarze, aby uzyskać potrzebne im informacje.
   Trzeciego dnia zadanie postawione uczniom było zbliżone do tego, nad którym pracowali młodzi dziennikarze. Jednak ich zagadką były dwie metalowe łyżki. Historycy poszli w trochę innym kierunku. Doszukiwali się historii ukrytej w przedmiotach – skupili się na przeszłości łyżek, ich losach, a dzięki nim odkrywali przeszłość całych Gryfic. Następnie w wyznaczonych miejscach miasta mieli znaleźć najmniejsze i, wydawałoby się - najmniej istotne elementy - np. architektury, które jednak miały w sobie zawarte ogromne pokłady wiedzy o przeszłości.  
   Po trzech dniach zajęć uczniowie odkryli w sobie chęci do odkrywania zagadek z przeszłości, zdobyli nowe doświadczenia oraz bardziej zainteresowali się otaczającym ich światem. Nie każdy do tej pory zdawał sobie sprawę z tego, co działo się w naszym mieście, zanim powstały piękne boiska, instytucje i domy. Warsztaty sprawiły, że umysły uczestników stały się bardziej otwarte na poznawanie kolejnych, ukrytych do tej pory, fragmentów wiedzy o przeszłości Gryfic i własnej rodziny. Kto wie, może kiedyś niektórzy z nich spełnią się jako dziennikarze bądź historycy. Na pewno te zajęcia pomogą im w długiej i ciężkiej drodze do prawdziwego spełnienia!
Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w warsztatach!

Malwina Jankowska, klasa III B
© 2011 - 2012  www.gimgryf1.pl

Administrator strony: Bożena Skrzypczak Bożena Skrzypczak

Aktualizacja strony: 01.09.2013 r.