Gimnazjum NR 1   im. Żołnierzy Armii Krajowej w Gryficach
72-300 Gryfice ul. Marszałka J. Piłsudskiego 1   tel. (91) 384-26-62

SPOTKANIE Z TURCJĄ

STRONA GŁÓWNA    

 

 

Umut Yilmaz gościem w naszym Gimnazjum

  Dnia 27 lutego 2012 r. Gimnazjum nr 1 odwiedził Umut Yilmaz pochodzący z Turcji wraz z żoną Karoliną. Jest on właścicielem baru w Gryficach, gdzie serwowana jest znakomita kuchnia turecka. Pan Umut Yilmaz zaproszony został na lekcję historii w celu opowiedzenia o swoim kraju, jego kulturze a zwłaszcza o stosunkach polsko – tureckich. Spotkanie trwało godzinę lekcyjną.
Wzięli w nim udział uczniowie klasy II A I II E. Już na początku zaskoczyła nas dobra, jak na dwuletnie przebywanie w Polsce, znajomość języka polskiego. Zadawaliśmy Panu Yilmaz wiele pytań dotyczących min. kultury, obyczajów i życia w Turcji. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali jego interesujących opowieści. Ciekawym odkryciem było dla nas to, że Papież Jan Paweł II w Turcji darzony jest z takim samym szacunkiem jak w Polsce. Wielkim zainteresowaniem cieszył się język turecki, którego próbkę w piśmie i mowie przedstawił nam nasz gość i tak oto dowiedzieliśmy się,
że UMUT to najpopularniejsze imię w Turcji znaczące NADZIEJA, ARSLAN to LEW zaś ADAM to PAN. Nasz gość wykazał się dużą wiedzą o Polakach walczących niegdyś w armii tureckiej przeciwko Rosjanom, podkreślając, że na każdym kroku w Turcji można znaleźć pomniki poświęcone naszym rodakom. Sam stwierdził, że Turcja i Polska są do siebie bardzo podobne, tylko w Turcji są lepsze drogi, natomiast Polki są zdecydowanie ładniejsze od Turczynek. Na koniec otrzymał duże brawa.
   Myślę, że to spotkanie wiele nas nauczyło. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę o nowe ciekawostki i wiadomości o Turcji oraz udowodniliśmy, że potrafimy być bardzo tolerancyjni w stosunku do ludzi innej narodowości, którzy mieszkają razem z nami.

Karolina Czerewaty – II A  
 


© 2011 - 2012  www.gimgryf1.pl

Administrator strony: Bożena Skrzypczak Bożena Skrzypczak

Aktualizacja strony: 31.08.2013 r.