Będzie szumiał nowy las! – o tym, jak sadziliśmy sosny…


Kwiecień jest miesiącem Ziemi, więc postanowiliśmy coś dla Ziemi zrobić.

W czwartek, 19 kwietnia, uczniowie klas VI b i VI d wraz ze swoimi wychowawcami – panią Beatą Szeligą i panią Joanną Zwolińską oraz panią Grażyną Lachowicz – nauczycielką biologii i panią Elżbietą Jabłonowską – nauczycielką geografii postanowili włączyć się do akcji sadzenia drzew. Pod szkołą czekała już na nas pani Renata Szymczak- Pietrzak – specjalista służby leśnej zajmująca się hodowlą lasu  –  razem pojechaliśmy do leśnictwa Lubin.

Okazało się, że sadzenie drzew  nie jest takie proste. Żeby drzewo urosło, trzeba  przestrzegać kilku zasad, o czym nam opowiedział pan Piotr Figura – leśniczy Leśnictwa Lubin. Pomocą służył też pan Tomasz Szymczak, specjalista służby leśnej. Obejrzeliśmy specjalnie przygotowane doły, w których, zabezpieczone przed słońcem,  przechowywane były sadzonki sosen. Pokazano nam,  jak prawidłowo należy je sadzić, więc podzieleni na zespoły ruszyliśmy do pracy. Niespodzianką było dla nas spotkanie z panem nadleśniczym Pawłem Gzyl oraz naszą panią dyrektor – Agnieszką Mackojć. Oni również włączyli się w akcję sadzenia. To było bardzo przyjemne zajęcie, mimo że trudny teren czasem nam pracy nie ułatwiał.

Ale czekało już ognisko! Piekliśmy kiełbaski, dzieliliśmy się wrażeniami. Dostaliśmy też ciekawe pamiątki, np. bransoletki, które świecąc, zwiększą nasze bezpieczeństwo na drodze.

A za kilka lub kilkanaście lat, kiedy będziemy przejeżdżać tą drogą, będziemy mogli powiedzieć: to NASZ las! I to będzie największa nagroda.