?Widać po słowie, co kto ma w głowie?? ? o konkursie z okazji Dnia bez Przekleństw?


W ciągu roku aż roi się od różnych świątecznych okazji ? jest np. Dzień Geografa, Słońca, Dinozaura, Mokradeł czy Dzień Gołębia? Niektóre zabawne, inne bardziej ważne, a wszystkie ciekawe i  potrzebne. Takim też świętem jest Dzień bez Przekleństw, który przypada 17 grudnia.

Dla niektórych dużym wyzwaniem bywa stworzenie  jednej wypowiedzi bez przekleństw, nie mówiąc już o powstrzymaniu się na cały dzień od bogatego repertuaru tzw. ?brzydkich wyrazów?. Ideą Dnia bez Przekleństw jest zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje. Aby propagować mowę bez przekleństw, ogłosiliśmy konkurs językowy ?Wulgaryzmy precz!? na krótkie, ciekawe, pomysłowe hasło zachęcające do pięknego mówienia, który zorganizowała Pani Sylwia Oszczyk. Prac wpłynęło sporo, gimnazjaliści popisali się pomysłowością, a oto zwycięzcy, których wyłoniono 24.01.br.:

 I miejsce – Weronika Marciniak kl. IIIa

II miejsce ? Miłosz Wojtczak kl. IId

III miejsce ? Patrycja Kunikiewicz, Weronika Nowak, Jakub Kwiatkowski, Dawid Szymański ? kl. Ia

Zachęcamy do poczytania niektórych Waszych haseł:

– My przekleństw nie używamy, bo bogate słownictwo mamy. Wulgaryzmom mówię NIE, bo niemiło słyszeć je. Nie przeklinam, nie przezywam, lecz się pięknie tu odzywam. Pięknie do siebie się odzywamy, bo kulturę w sobie mamy. Język ojczysty piękny mamy, więc bogato się wysławiamy. Wulgaryzmy głupia sprawa, gdy je słyszę, głowa mała. Pięknie mówię, piszę, śpiewam-wulgaryzmów nie używam. Przekleństwa niczym papierosy-okropnie niszczą nasze losy. Hokus-pokus,  czary-mary-przeklinanie wyganiamy! Zamknij buzię na trzy spusty, nie przeklinaj-nie bądź pusty! Nie wyzywaj-nie bądź zerem. Pięknej polszczyzny używaj-bądź bohaterem. To, w jaki sposób używasz polskiej mowy-mówi o twoim wychowaniu domowym. Powiedz NIE wulgaryzmom! Nie przeklinaj razem z nami-bądźmy razem kolegami. Wulgarne słowa-to zaraza narodowa. Wulgaryzmom STOP mówimy, bo z języka naszego sobie nie kpimy. Każde twoje przeklinanie to diabła uśmiechanie.

Gratulujemy ! I pamiętajcie ? mowa świadczy o nas !