?Każdy dzień jest przygodą?? ? już kolejny raz gościliśmy przyjaciół z Meldorf! O wymianie polsko-niemieckiej z gryficką ?Jedynką?


DSCF8304W codziennej szkolnej rzeczywistości nie ma jak ciekawe urozmaicenie, wyjątkowe zdarzenie, przygoda z nieznanym? Niewiele trzeba, by młodzież przeżyła coś niezwykłego, a w dodatku-mądrego i pożytecznego. Dlatego Gimnazjum nr 1 w Gryficach ponownie podjęło współpracę z niemieckim Meldorf.

13 czerwca 2016 roku piętnaścioro uczniów Gemeinschaftsschule z Meldorf ze swoimi nauczycielami –  Thomasem Themsfeldt i Martie Hansen  – wzięło udział w kolejnej wymianie polsko-niemieckiej z ?Jedynką?, a stało się to możliwe dzięki dotacji z fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży , wydatnemu wsparciu Burmistrza Pana Andrzeja Szczygła oraz przedsiębiorstwa PKS Gryfice. Dziękujemy serdecznie naszym sponsorom.

Jak wyglądało spotkanie naszej młodzieży z uczniami szkoły niemieckiej? Oj, działo się, działo! Pierwszego dnia  po powitaniu w naszej szkole uczestnicy zostali rozlokowani w domach polskich rodzin. Trochę niepewności, trochę nieśmiałości, ale lody zostały szybko przełamane! Następnie goście z Niemiec zostali oprowadzeni po naszej szkole, po czym wybrali się na spacer po Gryficach: obejrzeli zabytki oraz zwiedzili Muzeum Kolejnictwa. Przed południem młodzież spotkała się z przedstawicielką mniejszości niemieckiej –  Panią Marią Klaus i Burmistrzem Gryfic – Panem Andrzejem Szczygłem. Po obiedzie uczestnicy udali się na wycieczkę po Wybrzeżu Rewalskim.

Kolejny dzień to wyprawa do Kamienia Pomorskiego i zwiedzanie Starówki oraz Katedry Kamieńskiej. Następny przystanek to Wolin i wioska Wikingów, Międzyzdroje i Muzeum Figur Woskowych oraz Muzeum Przyrodnicze. Ostatnim etapem wycieczki tego dnia było Świnoujście i słynny Fort Gerharda, w którym to oprócz zwiedzania młodzież mogła wziąć udział w musztrze wojska pruskiego. W drodze powrotnej uczestnicy obejrzeli Jezioro Turkusowe w Wapnicy. Zmęczeni, utrudzeni wędrówką, ale zadowoleni wrócili do Gryfic.

Czwarty dzień pobytu to wyjazd do Szczecina, a tam spacer po Wałach Chrobrego, zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich oraz Muzeum Narodowego. Po powrocie uczniowie wzięli udział w kursie tańca i fitnessu w naszej szkole, a następnie wspólnie obejrzeli mecz Polska –  Niemcy  Euro 2016. Emocji było co niemiara!

Kolejnego dnia młodzież udała się na wycieczkę do Kołobrzegu, a tam mimo brzydkiej pogody udało się zwiedzić Muzeum Oręża Polskiego, Starówkę i Katedrę Kołobrzeską. Lało jak z cebra, wszyscy przemokli do suchej nitki, ale zabawy i śmiechu było pod dostatkiem! Po powrocie uczniowie wzięli udział w ewaluacji, a następnie spędzili czas u rodzin ich goszczących.

W sobotę wczesnym rankiem po pożegnaniu i wymianie podarunków goście udali się w podróż powrotną do Niemiec. Nasza młodzież natomiast z nostalgią spoglądała w kierunku odjeżdżających, czekając z utęsknieniem na rewizytę we wrześniu. Parodniowe spotkanie było udane i przyjemne, przygoda goniła przygodę, nikt się nie nudził, nie narzekał, nie marudził? Nawiązały się sympatyczne przyjaźnie, wszyscy zgodnie przyznali, że warto było się spotkać, poznać nowych ludzi, kombinować z językiem i komunikowaniem się, co czasem stwarzało  zabawne sytuacje? Uśmiech, aktywne spędzanie czasu, ciekawe miejsca, wymiana doświadczeń ? tegoroczną wizytę z młodzieżą z Meldorf uważamy za udaną!