Pradawne stworzenia i sukces Klaudii Kulikowskiej w ogólnopolskim konkursie!


P5130355XVI edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego Nasza Ziemia ? środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro odbywała się w 2015 roku pod hasłem: Skrzydlaty eksperyment Ziemi. Organizatorem konkursu był Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy.

 

I etap konkursu ? finał regionalny (półfinał) polegał na samodzielnym przygotowaniu pracy pisemnej na jeden z trzech tematów:

  1. Archaeopteryx lithographica przed obliczem Sądu! Czym był? Jednym z wielu opierzonych dinozaurów machających czasami podczas biegu skrzydłami i wykonującym dzięki temu krótkie skoki (loty), czy też pierwszym ptakiem potrafiącym aktywnie latać? Czekamy na Twoją opinię w tej sprawie.
  1. Skrzydlaty eksperyment Ziemi. Ewolucyjne powstanie zdolności aktywnego lotu niektórych zwierząt nie przyszło łatwo… Dlaczego więc zwierzęta zdecydowały się na podbój przestworzy? Jakie były zalety i wady z faktu posiadania skrzydeł? Czekamy na Twoją opinię w tej sprawie.
  1. Asy przestworzy! Który z przedstawicieli kopalnych zwierząt ? owadów, gadów latających, ptaków, nietoperzy (wybierz jeden przykład), zasługuje Twoim zdaniem na miano pradawnego asa przestworzy? Uzasadnij swój wybór.

Uczennica naszego gimnazjum, Klaudia Kulikowska, ucz. kl. III B, swoją pracę rozpoczęła tak:

W erze mezozoicznej? zatem tak bardzo dawno temu,  kiedy zwierzęca strefa świata opanowana była przez gady, które zdecydowanie dominowały we wszystkich środowiskach, pojawiły się takie, dziś rzeklibyśmy ?dziwne stworzonka?, jak Pterozaury, czyli ?skrzydlate jaszczurki?- już jak sama nazwa wskazuje, były to pierwsze latające gady. Pojawiły się na Ziemi pod koniec triasu, ponad 210 milionów lat temu. Były to zarazem pierwsze kręgowce, jakie zdołały wzbić się w powietrze, a ponadto największe wówczas latające zwierzęta. RHAMPHORHYNCHUS był zdecydowanie najciekawszym oraz najbardziej charakterystycznym przedstawicielem najstarszych gadów latających.

Klaudia, wybierając temat trzeci, nie miała wątpliwości, że na miano asa przestworzy zasługuje Rhamphorhynchus, czyli Ramforynch, i to właśnie w swojej pracy uzasadniła.

Do organizatorów półfinału napłynęło 67 prac, a do drugiej części wybrano tylko 13, w tym pracę Klaudii. Etap II odbył się 13 maja w Szczecinie i  nie należał do łatwych, co przyznali sami organizatorzy. Należało rozwiązać test sprawdzający wiedzę z zakresu geologii historycznej i dynamicznej. Udział Klaudii zakończył się sukcesem – otrzymała nagrodę dyrektora Drawieńskiego Parku Narodowego i, co jest nagrodą od Pani E. Jabłonowskiej, ocenę celującą z geografii. Obu tych nagród można jej pozazdrościć!

P5130354                  P5130350